روزهای آخر شهریورماه در حال سپری شدن هستند و کم‌کم به ماه مهر، ماه بازگشایی مدارس نزدیک می‌شویم.

یادم می‌آید زمانی که به شهریور می‌رسیدیم به فکر خرید لوازم‌التحریر برای اول مهر بودیم حتی وسایلی که از سال قبل داشتیم را در برگه‌ای جداگانه می‌نوشتیم تا تنها وسایلی را که نیاز داریم خریداری کنیم، ولی امروزه بچه‌ها حاضر نیستند از وسایل سال قبل خود استفاده کنند و از طرفی قیمت لوازم‌التحریر به قدری بالا رفته که برخی از خانواده‌ها توان خرید را ندارند.

در شهر که قدم بزنی بچه‌هایی را می‌بینی که برای خرید لوازم مدرسه همراه پدر و مادر خود هستند، هستند بچه‌هایی که به خاطر نخریدن لوازم‌التحریر با نگاه حسرت به این لوازم به مسیر خود ادامه می‌دهند.

تصمیم گرفتم به میان مردم بروم و از حال و هوای خرید لوازم مدرسه که یادآور روزهای شیرین زندگی هر شخصی است با آن‌ها صحبت و گزارشی تهیه کنم.

در راه چشمم به اولین مغازه لوازم‌التحریر افتاد داخل مغازه شدم، چند خانم را دیدم که برای خرید وسایل موردنیاز بچه‌های خود آمده بودند.

یکی از آن‌ها که مشخص بود وضع مالی خوبی دارد، اصرار داشت که وسایل کمتری بخرد ولی پسربچه برخلاف مادرش هر چیزی را که می‌دید، تقاضای خریدش را داشت.

در حین خرید، پرسیدم همین یک فرزند مدرسه‌ای را دارید؟ باحالتی مستأصل جواب داد از پس همین یکی برنمی‌آیم خدا به داد خانواده‌هایی برسد که دو فرزند مدرسه‌ای دارند.

او گفت: امسال به خاطر افزایش قیمت نمی‌توان لوازم‌التحریر زیادی خرید، بچه‌ها هم زیر بار  نمی‌روند از وسایل سال گذشته خود استفاده کنند.

وقتی از کیفیت لوازم‌التحریر پرسیدم جواب داد فقط گران هستند و به نظرم کیفیت ندارند، سال قبل کیفیت بهتر بود ولی هر چه گران‌تر می‌شوند انگار کیفیت هم پایین می‌آید.

پرسیدم سال قبل هزینه خرید لوازم‌التحریر مدرسه پسرتان چقدر شد؟ گفت: اصلاً پارسال را نمی‌توان با امسال مقایسه کرد، پارسال هزینه خرید لوازم‌التحریر شاید ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان شد اما امسال شاید بتوانم ۳۰ درصد وسایل سال قبل را بخرم.

بالاخره بعد از صحبت و قانع کردن فرند خود، تنها سه دفتر، یک پاک‌کن و دو مداد خرید و از مغازه بیرون آمد.

در مدتی که داخل مغازه لوازم‌التحریر بودم به جز این خانم کسی خرید نکرد و مابقی تنها قیمت گرفتند و از مغازه بیرون رفتند.

مغازه‌دار در حال جمع‌کردن وسایل اضافی بود که پرسیدم امسال بازار لوازم‌التحریر داغ نیست؟

می‌گوید: به خاطر گرانی است که قدرت خرید مردم کاهش یافته مگر خانواده‌ها توان خرید دارند، قیمت دفتر دو برابر و حتی بیشتر شده است، سال گذشته افرادی بودند که حتی دفتر اضافه‌تر تهیه می‌کردند ولی امسال فقط دو یا سه دفتر می‌خرند، گرچه ما ایرانی‌ها دقیقه نودی هستیم و در روزهای پایانی شاید بازار داغ‌تر شود.

می‌گوید: اکثر اجناس ایرانی‌اند، ولی مردم به خاطر گرانی نمی‌توانند مثل قبل خرید کنند.

مغازه‌دار به خاطر گران بودن لوازم‌التحریر و اینکه در این ماه فروش خوبی ندارد گلایه‌مند است.

به مغازه دیگری رفتم مغازه‌دار تنها نشسته بود و با گوشی صحبت می‌کرد، وارد که شدم فکر کرد لوازم‌التحریر می‌خواهم، قیمت برخی از اجناس را پرسیدم.

از من پرسید: شما هم مثل بقیه افراد چندین مغازه قیمت می‌پرسی تا ببینی کجا ارزان‌تر است؟ گفتم خبرنگارم، برخلاف بقیه مصاحبه‌شوندگان که اول در پاسخ به سؤالاتم تا حدودی عاجزانه برخورد کردند، او همکاری کرد و به تمام سؤالاتم جواب داد.

می‌گوید: امسال وضعیت بازار خوب نیست، مادران فقط قیمت لوازم‌التحریر را می‌پرسند و عده کمی خرید می‌کنند، بازار ما هم راکد است، افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت برخی از لوازم‌التحریر قدرت خرید مردم را پایین آورده، هستند کسانی که سال گذشته مشتری من بودند و ۱۰ دفتر فانتزی برای بچه‌هایشان خریدند ولی امسال به دنبال دفتر دولتی هستند.

می‌گوید: کیفیت همان است و تمام اجناس داخل مغازه‌ام و حتی در دیگر مغازه‌ها ایرانی هستند، اجناس خارجی در بازار کم است، ولی مردم واقعاً برایشان سخت است با این قیمت‌ها وسایل اضافه‌تر بخرند.

بعد از بیرون آمدن از مغازه، دو مادر را دیدم که در پیاده‌رو و در نزدیک مغازه لوازم‌التحریری با یکدیگر در حال صحبت بودند، یکی از آن‌ها گفت: قیمت‌ها را پرسیدم واقعاً توان خرید را ندارم، منتظر نمایشگاه هستم اگر امسال هم باشد از آنجا برای بچه‌هایم خرید می‌کنم، نزدیک‌تر شدم با یکی از آن‌ها صحبت کردم، وقتی گفتم خبرنگارم انگار درد دلش باز شد ولی بااین‌حال و گلایه‌مندی از اوضاع‌واحوال بازار لوازم‌التحریر، وقتی پرسیدم تا الآن خرید کرده‌اید؟ می‌گوید: از چندین مغازه قیمت گرفتم، قیمت‌ها بالاست ولی مجبورم تا حدودی لوازم‌التحریر را بخرم.

پرسیدم  آیا از وسایل بدون استفاده سال گذشته فرزندتان چیزی باقیمانده است؟ می‌گوید: اصلاً بچه‌ها شرایط را درک نمی‌کنند فقط به دوستان و اطرافیان خود توجه می‌کنند، حاضر نیستند از وسایل سال گذشته خود استفاده کنند.

می‌گوید: سال قبل با هزینه کمی توانستم لوازم‌التحریر فرزندم را تهیه کنم، ولی امسال با این قیمت‌ها واقعاً برایم سخت است، حتی کیف سال قبل دخترم نو است ولی اصرار دارد کیف نو بخرد، می‌گوید روز اول مدرسه تمام دوستانم کیف و کفش نو دارند، من خجالت می‌کشم با وسایل سال گذشته بروم.

چادرش را جلو می‌کشید و می‌گوید: این گرانی برای ما که با حقوق کارگری روزگار خود را سپری می‌کنیم دردآور است، اجناس دولتی هم گران هستند، مجبورم فعلاً چند دفتر برایش بخرم تا بعد از باز شدن مدرسه اگر لازم بود بازهم خریداری کنم.

در راه برگشت به خانه همین که در حال و هوای خود قدم می‌زدم و به فکر فرورفته بودم دختر همسایه به همراه مادرش را دیدم بعد از سلام و احوالپرسی دخترک با ذوق گفت می‌خواهم بروم و لوازم‌التحریر بخرم.

ولی مادرش با ناراحتی گفت: از قیمت‌ها خبر ندارند، وقتی پرسیدم تا الآن سری به مغازه‌ها زده و از قیمت‌ها باخبر است، می‌گوید: چندین مغازه قیمت گرفتم، دفترهای فانتزی به‌شدت گران شده منتظر دفترهای دولتی بودم، اگر به‌صرفه نبود مجبورم دفتر کلاسوری برایش بخرم، وقتی پرسیدم پارسال چقدر هزینه خرید لوازم‌التحریر شد، گفت: پارسال از دفترهای سال قبل هم استفاده کرد و هزینه تنها ۴۰ هزار تومان شد، ولی امسال چیزی که خودم حساب کردم ۲۰۰ هزار تومان می‌شود، اگر کیف هم می‌خواستم بخرم که دیگر واویلا بود.

در ادامه برای کامل شدن مصاحبه، با رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر تماس گرفتم، با بهانه‌های مختلف و نداشتن فرصت برای انجام مصاحبه، شماره بازرس اتحادیه را در اختیارم قرار داد.

حسین طاهری بازرس اتحادیه لوازم‌التحریر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به  افزایش ۱۰۰ درصدی و قیمت لوازم‌التحریر ایرانی، گفت: با افزایش قیمت نسبت به سال‌های گذشته، قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته است.

وی بیان کرد: کیفیت همانند سال‌های گذشته است و افزایش برخی از اجناس به دلیل شرکت‌های تولیدکننده است، گرچه نظارت‌ها بر روی این بازار به‌خوبی انجام و با گران‌فروشان برخورد می‌شود.

طاهری با اشاره به فعال بودن ۴۰ مغازه لوازم‌التحریر در شهرکرد، تصریح کرد: طی چند روز گذشته حدود هشت نفر از فروشندگان لوازم‌التحریر، تغییر شغل داده یا مغازه خود را به دلیل اینکه فروش نداشته و رکود این بازار را فرا گرفته بود جمع کردند.

وی گفت: در این ماه در بیشتر مغازه‌ها به‌نوعی می‌توان لوازم‌التحریر پیدا کرد که توصیه می‌شود مردم از مغازه‌های لوازم‌التحریر خرید خود را انجام دهند، درست است برخی از دست‌فروشان کنار خیابان باقیمت پایین محصولاتشان را می‌فروشند ولی قطعاً کیفیت متفاوت است.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر قیمت دفتر ۸۰ برگ دولتی ۵۰۰۰ تومان، قیمت دفتر ۵۰ برگ فانتزی با مارک‌های مختلف از ۵۰۰۰ تا ۸۵۰۰ تومان و پاک‌کن نیز ۶۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

گزارش از: زهرا صفری دهکردی