مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: واقعیت این است که از تعداد پزشکان مشمول تنها ۱۹ درصد به اجرای قانون تمکین کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، هادی خانی در نشست خبری با موضوع پول‌شویی و فرار مالیاتی در اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی اظهار کرد: مبارزه با فرار مالیاتی یکی از بحث‌های مهم و کلیدی در اقتصاد کشور است، در خصوص نظام مالیاتی با دو واژه سروکار داریم؛ اولاً یک حقیقت وجود دارد و آن اینکه امروز اصلی‌ترین شیوه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی، پول‌شویی و نظام بندی به اقتصاد کشور، مبارزه با سوداگری، مبارزه با دلال‌بازی نامشروع و اصلاح و نوین‌سازی نظام مالیاتی است.

وی افزود: برای رسیدن به این هدف نیازمند حمایت همه‌جانبه تمام اقشار و دستگاه‌های حاکمیتی هستیم تا این نظام را در سطح اقتصاد کشور، کارآمدتر و به‌روزتر کنیم، نظام مالیاتی بر دو اصل پافشاری می‌کند؛ اولاً اصل عمومیت یعنی هرکس در سطح کشور که فعالیت اقتصادی می‌کند، مشمول تمکین به قوانین و مقررات مالیاتی کشور است. اصل دوم، عدالت بوده که مبتنی بر ثروت، درآمد و مصرف است.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور  بیان کرد: فرار مالیاتی برابر مواد قانونی ۲۷۴ و ۲۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم و استناد به ماده ۲۴ ارتقای سنوات نظام اداری یک جرم است و به معنای دست در جیب مردم کردن، دروغ‌گویی، سوءاستفاده از اعتماد عمومی و هدر دادن منابع کشور، برهم زدن توازن رقابت در حوزه اقتصادی کشور، اخلال در نظام بودجه کشور، زمینه‌ساز بروز تعداد زیادی از مفاسد اقتصادی کشور است.

فرار مالیاتی، بی‌آبروترین فرد جامعه

خانی خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه‌یافته کسی که فرار مالیاتی انجام دهد، بی‌آبروترین فرد جامعه محسوب می‌شود و انگشت‌نما می‌شود این رویکرد باید در کشور ما نیز ایجاد شود و باید هزینه‌های ارتکاب این جرم به حدی باشد که هزینه‌های زیادی را برای فرد ایجاد کند.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص علت مظلومیت سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: نوع نگاه برون‌سازمانی ما نسبت به سازمان امور مالیاتی این است که چرا این سازمان نسبت به فرار مالیاتی ضعیف برخورد کرده است اما قبل از این سؤال باید به دنبال منشأ بروز این فرارهای مالیاتی برویم.

خانی عنوان کرد:  امروز مبارزه با فرار مالیاتی خاص دولت و حاکمیت است و خواسته مردم است و به‌جای پاسخگویی به فرار مالیاتی‌های دانه‌درشت، ما به مردم پاسخگو هستیم. در حال حاضر سازمان امور مالیاتی شفاف‌سازی اقتصاد کشور، شناسایی اقتصادهای زیرزمینی و برخورد جدی با فراری‌های مالیاتی را به‌صورت جدی در دستور کار خود قرار داده و در این راستا با هیچ‌کس تعارف ندارد.

وی در خصوص اقدامات سازمان امور مالیاتی مطرح کرد: اقدامات ما به دودسته تقسیم می‌شود؛ اولاً اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم و در حال انجام آن هستیم و دوما کارهایی که اجرای آن ضروری است اما به‌تنهایی نمی‌توانیم آن را انجام دهیم.  

به‌روز رسانی نظام مالیاتی

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ازجمله کارهایی که در طبقه‌بندی اول قرار می‌گیرد می‌توان به آماده کردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تحقق مالیات هوشمند اشاره کرد، اگر سازمان امور مالیاتی بخواهد نقش خود را در شفاف‌سازی اقتصاد کشور در برخورد با جرائم اقتصادی ازجمله فرار مالیاتی به‌خوبی ایفا کند، باید مدرن و هوشمند شود.

خانی اظهار کرد: تاکنون اتوماسیون درون‌سازمانی انجام‌شده است و در جایگاه خوبی در این زمینه قرار داریم اما مهم‌تر از آن‌که به‌عنوان گام دوم در سازمان از آن یاد می‌شود، تحقق هوشمند سازی نظام مالیاتی و تحقق عدالت مالیاتی ریز داده بر اساس ریز داده‌های اقتصادی فعالان اقتصادی کشور است که سازمان به‌تنهایی نمی‌تواند آن را انجام دهد.

نیاز به مشارکت دستگاه‌های اجرایی کشور

وی افزود: برای تحقق این گام به مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور که امروز متولی تولید و نگهداری ریز داده‌های اقتصادی فعالان اقتصادی کشور هستند، نیاز داریم و باید بدون هیچ شرطی این کار را انجام دهند زیرا قانون به آنان تکلیف کرده است. ما به دیتاهایی نیاز داریم که پالایش‌شده، معتبر و تمیز باشند. انتظار ما این است که در این خصوص یک‌رویه همدلی وجود داشته باشد.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بیان کرد: سازمان تلاش می‌کند در راستای گام دوم خود، حمایت مشروط، محدود و کاهنده و تضمین دار خود را از تولید را افزایش و با فساد مبارزه کند و فعالیت‌های اجرایی خود را مهندسی و در چارچوب فرآیندهای علمی شده و باز مهندسی‌شده دنبال کند. اخیراً در جهت همراه‌سازی سایر سازمان‌های متولی مبارزه با مفاسد اقتصادی فعالیت‌های خوبی از جانب سازمان امور مالیاتی انجام‌شده است.

هوشمندسازی نظام مالیاتی

خانی خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی باید هوشمند شود و خواهد شد و سازمان در این جهت عزم جدی دارد تا بر اساس ریز داده‌های دارایی افراد به سه مقوله رسیدن به اظهارنامه پیش‌فرض، حسابرسی بر مبنای ریسک و طراحی سامانه‌های مانیتورینگ فعالیت‌های اقتصادی کشور برسد.

وی اضافه کرد: برای رسیدن به این هوشمند سازی نیازمند دو الی سه هوشمند سازی دیگر هستیم، یکی از این موارد هوشمندی افکار عمومی است که در حیطه رسانه‌ها است تا مردم را نسبت به قوانین و مقررات مالیاتی آگاه کنند تا به‌راحتی هویت خود را اجاره ندهند. متأسفانه در حال حاضر بدهکاران کلان مالیاتی افرادی هستند که از پس مخارج اولیه زندگی خود برنمی‌آیند.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: همچنین تحقق هوشمند سازی سازمان امور مالیاتی به هوشمند سازی دستگاه‌های ذی‌ربط و ذی‌النفع این سازمان وابسته است.

اعلام ریزداده‌های اقتصادی

خانی در خصوص چگونگی احصا ریز داده‌های فعالان اقتصادی عنوان کرد: بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، تمامی دستگاه‌ها باید ریز داده‌های فعالیت‌های اقتصادی خود را اعلام کنند و متولی این امر سازمان امور مالیاتی است. اگر هر دستگاه و حوزه‌ای در این راستا با ما همکاری نکند مطابق قانون ۲۷۴  مالیات‌های غیرمستقیم پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های دیگر سازمان در جهت احصا ریز داده‌ها، اجرای پروژه صندوق‌های فروشگاهی است. بر اساس تبصره دو ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرایی آن ملزم به این هستیم که صندوق‌های فروشگاهی را در سطح کلیه اصناف اقتصادی راه‌اندازی کنیم.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص مصادیق فرار مالیاتی گفت: چهار محور کلی در جهت مصادیق فرار مالیاتی وجود دارد که شامل جعل یا سوءاستفاده از هویت اشخاص حقیقی و حقوقی است که در قالب کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای، وکالت‌نامه‌ها، شناسه ملی و حساب‌های اجاره‌ای و …نمود پیداکرده است. در حال حاضر جعل هویت بیشترین فراوانی را در کشور دارد که در اثر جهل و ناآگاهی اقشار ضعیف و بعضاً اقشار باسواد از قوانین نظام مالیاتی است.

در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی ما اجاره دادن هویت است

خانی اظهار کرد: در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی ما اجاره دادن هویت است که در جامعه بسط پیداکرده که در قالب حساب بانکی و کارت ملی اجاره‌ای بروز  پیداکرده و این امر سبب شده که سازمان مالیاتی با بدهکاران مالیاتی مواجه شود که قدرت پرداخت مالیات خود را ندارند زیرا هویت خود را به یک فراری مالیاتی اجاره داده‌اند.

وی اضافه کرد: یکی از راه‌های مبارزه با جعل هویت، اجرای قوانین و مقررات اعتبار سنجی است، مقررات متعددی در این زمینه در کشور وجود دارد و دستگاه‌ها متولی اعتبار سنجی هستند. این بحث در کشور مغفول باقی‌مانده است.

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بیان کرد:  از انواع دیگر مصادیق فرار مالیاتی می‌توان به جعل یا ارائه غیرواقعی اسناد به‌نظام مالیاتی اشاره کرد و تا زمانی که دولت الکترونیک به‌صورت کامل در کشور اجرا نشود و حذف کاغذ صورت نگیرد، این مشکل باقی خواهد ماند. مصداق سوم فرار مالیاتی سوءاستفاده از قوانین و مقررات است. در قوانین معافیت و بخشودگی‌هایی گذاشته‌شده و درنهایت مصداق چهارم فرار مالیاتی، سوءاستفاده از معافیت‌های مالیاتی است.

وضعیت نصب دستگاه کارت‌خوان پزشکان

خانی در خصوص اقدامات سازمان در خصوص ساماندهی دستگاه کارت‌خوان (POS) برای پزشکان خاطرنشان کرد: بنده امروز بسیار متأسفم از اعلام این خبر که باوجود تعامل خوب سازمان با قشر تحصیل‌کرده پزشکان و تمدید دوباره فرصت، پزشکان در آزمون شفاف‌سازی اقتصاد کشور و اعتمادسازی مردم به شفافیت اقتصادی کشور نمره خوبی را دریافت نکرده‌اند و این در حالی است که انجام این فرآیند ۱۰ الی ۱۵ دقیقه از وقت پزشکان را خواهد گرفت.

وی ادامه داد: اعلام کرده‌ایم که تا ابتدای مهرماه ساماندهی کارت‌خوان برای پزشکان را عملیاتی خواهیم کرد و امیدواریم تا این زمان نمره قبولی آنان را ارتقا دهیم اما واقعیت این است که از تعداد پزشکان مشمول تنها ۱۹ درصد به اجرای قانون تمکین کرده‌اند.

  خانی گفت: افرادی که تا مهرماه به اجرای قانون تمکین نکنند، ازنظر سازمان یک استعداد بالقوه و بالفعل فرار مالیاتی محسوب می‌شوند و اگر فرار مالیاتی بر آنان محرز شود، بر طبق قانون با آنان برخورد خواهیم کرد. انتظار داریم که برای تحقق اهداف شفاف‌سازی کشور پزشکان همراهی بیشتری با ما داشته باشند.

وی اضافه کرد: همچنین کسانی که تا پایان مهرماه به قانون تمکین نکنند دو درصد از درآمد آنان به‌عنوان جریمه مطالبه خواهد شد که غیرقابل‌بخشش است. افرادی که در فضای مجازی برای جوسازی تلاش کردند و یا پزشکان را به عدم همکاری با سازمان امور مالیاتی تشویق کردند، این افراد در اولویت دفتر مبارزه با پول‌شویی قرار خواهند گرفت.

تا پایان امسال هر دستگاهی که شناسه یکتا دریافت نکند، غیرفعال خواهد شد

مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های ما در کشور دستگاه‌های کارت‌خوان اجاره‌ای است، تاکنون حدود هفت میلیون دستگاه در کشور وجود دارد و این یک ابهام جدی است که نیت توزیع این دستگاه‌ها چیست و بر اساس ماده ۹ آیین‌نامه اجرایی تبصره دو ماده ۶۹ مالیات‌های مستقیم بانک مرکزی موظف است این دستگاه‌ها را با کمک ما ساماندهی کند و تا پایان امسال هر دستگاهی که شناسه یکتا دریافت نکند، غیرفعال خواهد شد.

خانی بیان کرد: همچنین از مردم خواهشمندیم در صورت عدم تطابق رسید کارت‌خوان با نام فروشگاه آن را از طریق سامانه ۱۵۲۶ به ما اطلاع‌رسانی کنند تا به روش سنتی با افراد برخورد شود.