رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در جلسه‌ای با حضور شهردار تهران از او گلایه کرد که چرا به شرکت «بدود» که مجری طرح دوچرخه‌سواری عمومی در تهران است یارانه داده است. بهاره آروین در تذکر پیش از دستور خود در صحن شورا خطاب به حناچی گفت: امیدوارم علاقه شهردار تهران به دوچرخه باعث نشود که ایشان خلاف قانون عمل کند.

بهاره آروین درباره این دوچرخه‌ها اعلام کرد که یک ماه است که دوچرخه‌های نارنجی‌رنگ بیدود از سطح شهر جمع‌آوری‌شده‌اند اما هیچ‌گونه پاسخگویی به مردم درباره بازگرداندن وجوهی که در قالب ودیعه و شارژ از مردم دریافت شده نه از سوی شهرداری و نه از سوی شرکت متولی نشده است و این در حالی است که برآوردها نشان می‌دهد که حدود چهارتا پنج میلیارد تومان از پول شهروندان به‌عنوان ودیعه در دست شرکت متولی دوچرخه‌های بیدود است؛ اما از روزی که این شرکت فعالیت‌های خود را متوقف کرده حتی یک ریال هم به کسی بازگردانده نشده و نکته قابل‌توجه نیز این است که حتی گزینه مربوط به درخواست عودت ودیعه غیرفعال شده است.

حدود چهارتا پنج میلیارد تومان از پول شهروندان به‌عنوان ودیعه در دست شرکت متولی دوچرخه‌های بیدود است

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران بابیان اینکه در زمان عضویت افراد در این سامانه اعلام‌شده بود که حداکثر تا ۲۰ روز وجه اخذشده را به آن‌ها بازمی‌گردانند، گفت: شهردار تهران در یک سال گذشته اجازه داده ایستگاه‌ها و دوچرخه‌ها در سطح شهر مستقر باشند و حتی شخصاً در برنامه‌های دوچرخه‌سواری خود با بیدود همکاری کرده و با مدیران این شرکت نیز جلسه گذاشته و از آن‌ها حمایت کرده است و شهروندان به اعتبار شهرداری به این شرکت اعتماد کردند. شهردار تهران باید پاسخ دهد که برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم و بازخواست این شرکت چه کرده است.

آروین در ادامه افزود: موضوع وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که شهردار تهران در هفته گذشته اعلام کرده دلیل عدم فعالیت این دوچرخه‌ها نچرخیدن چرخ اقتصادی آن‌ها است و از ضرورت حمایت شهرداری تهران در این مورد سخن می‌گوید که برخلاف سیاست‌های مدیریت شهری است چراکه در زمان آغاز به کار بیدود اعلام‌شده بود که هیچ‌گونه هزینه‌ای از طرف شهرداری تهران داده نمی‌شود و این تصمیم برخلاف عقل سلیم هم هست.

شهردار تهران باید پاسخ دهد که برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم و بازخواست این شرکت چه کرده است

وی بابیان اینکه به‌جای اینکه شهرداری شرکت مذکور را بابت آسیب رساندن به اعتماد شهروندان نسبت به شهرداری مجازات کند صحبت از ارائه یارانه می‌شود، گفت:‌ متأسفانه ارائه یارانه به این شرکت در حد حرف و سخن باقی نمانده و گزارشات مستندی درباره دریافت یارانه داریم و اخیراً هم پیامکی از طرف این سامانه به شهروندان ارسال‌شده که در حال مذاکره با شهرداری تهران برای دریافت یارانه هستیم.

وی افزود: به شهردار تهران تذکر می‌دهم که پرداخت هرگونه وجه از بودجه‌های شهرداری باید طبق ردیف‌های مصوب شورا باشد، باید یارانه به‌صورت شفاف، عادلانه و در فضای رقابتی باشد نه اینکه به یک شرکت خاص و با رانت ویژه یارانه داده شود و امیدوارم علاقه شهردار تهران به دوچرخه سبب نشود که خلاف قانون عمل کند.