جاده فیروزکوه در سرخ‌آباد سوادکوه، دو کیلومتر بعد از پل ورسک، پشت دیوارهای چند مغازه بین‌راهی، کوچک‌ترین کلیسای جهان را در خود جای داده‌است. کلیسای «باربارا دیکاتو» یا همان قدیسه نگهبان معماران پل ورسک که یکی از کوچک‌ترین عبادتگاه‌های ایران است.
این کلیسا که در اوایل دوران پهلوی برای انجام مراسم مذهبی کارکنان راه‌آهن، توسط مهندسان مسیحی ایتالیایی که برای ساخت راه‌آهن به سوادکوه آمده بودند، ساخته شد، هنوز هم که هنوز است با نام «عبادتگاه» معروف است ولی این روزها حال خوشی ندارد. تاکنون بارها تهدید به تخریب شده‌است اما مالکان زمین دست‌کم به دلیل توجهشان به قدمت این بنا و عبادتگاه بودنش، هنوز برای تخریبش قدمی برنداشته‌اند.
این عبادتگاه، سه در سه متر مربع، با یک در ورودی و دو پنجره یکی در شرق و دیگری در شمال با پلان مستطیل‌شکل ساخته شده‎است. مصالح آن از آجر و گچ است و پایین بنا نیز کاهگلی و با پوشش حلب گالوانیزه در سقف است و کف آن سیمانی و دیوارهایش هم به وسیله سیمان سفید پوشیده شده‌است.
قدیسه نگهبان هرچند که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ثبت شده‌است و با حمایت‌های سازمان میراث فرهنگی مرمت شده اما پنجره‌های شکسته و نوشته‌های یادگاری روی آنها نشان‌دهنده بی‌توجهی بازدیدکنندگان است. این کلیسا با توجه به منطقه خوش‌آب‌و‌هوای سوادکوه و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن، می‌تواند به قطب گردشگری تبدیل شود کما اینکه این کلیسا همچنان مورد توجه گردشگردان ایرانی و خارجی قرار دارد.