نماینده رشت در مجلس با اشاره به تخصیص ۱۴ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالای اساسی گفت: دولت باید دراین‌باره گزارشی کامل به مجلس بدهد که تاکنون این مهم را انجام نداده است.

جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درباره روند توزیع نامناسب کالاهای اساسی باوجود تخصیص اعتبار ۱۴ میلیون دلاری با ارز ۴۲۰۰ تومانی و رانت جویی واردکنندگان و توزیع‌کنندگان گفت: در قانون بودجه سال جاری تبصره ۷ دولت را موظف کردیم ۱۴ میلیارد دلار بر اساس نرخ ۴۲۰۰ تومانی و به‌صورت ریالی کالاهای اساسی را وارد و بین مردم توزیع کند.

وی افزود: توزیع کالاهای اساسی از سوی دولت باید از طریق کوپن و کالابرگ یا روش‌های الکترونیکی و یا دیگر روش‌هایی که عدالت را رعایت خواهد کرد بوده است.

واردکنندگان کالاهای اساسی با استفاده از رانت ایجادشده و همچنین توزیع‌کنندگان این اجناس با منفعت‌طلبی جیب‌های خود را پرکرده و واسطه‌گران از طریق این مسیر منفعت زیادی را به دست آوردند.

نماینده مردم رشت در مجلس تصریح کرد: ۵ ماه از سال جاری گذشته است اما دولت گزارشی در خصوص جزئیات واردات ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی و نحوه توزیع آن به نمایندگان مردم نداده است.

کوچکی نژاد گفت: این ۱۴ میلیارد دلار به تعدادی از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها و واردکنندگان تخصیص پیدا کرد که متأسفانه وضعیت بازار طوری است که علیرغم واردات حجم زیادی از کالاهای اساسی مردم مایحتاجشان را به نرخ دلار آزاد تهیه می‌کنند.

وی گفت: مرکز پژوهش‌های مجلس و بسیاری از دستگاه‌ها که وضعیت بازار را بررسی کرده‌اند در گزارش‌های متعدد به مجلس و دولت اعلام کردند نحوه توزیع کالاهای اساسی ایرادات زیادی دارد ضمن اینکه قیمت کالاهای اساسی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی واردشده در بازار آزاد بسیار بیشتر از واردات کالای اساسی با ارز آزاد است.

نماینده مردم رشت در مجلس گفت:‌ به نظر می‌رسد که علیرغم اینکه معیشت مردم و اقتصاد کشور دچار مشکل است اما واردکنندگان کالاهای اساسی با استفاده از رانت ایجادشده و همچنین توزیع‌کنندگان این اجناس با منفعت‌طلبی جیب‌های خود را پرکرده و واسطه‌گران از طریق این مسیر منفعت زیادی را به دست آوردند.

کوچکی نژاد خاطرنشان کرد: باید درباره نحوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی تحقیقات زیادی صورت گیرد که چه شرکت‌ها و چه افرادی با استفاده از رانت ایجادشده این واردات را انجام داده‌اند ضمن اینکه در روش توزیع هم سو استفاده‌های زیادی هم وجود داشته که سودجویان و منفعت‌طلبان در این مسیر برای خود سفره‌ها باز کرده و جیبشان را پر کردند.

وی تصریح کرد: متأسفانه چیزی از اقدامات حمایتی مجلس برای پشتیبانی از مردم برای رفع دغدغه مردم به‌منظور تأمین مایحتاج و کالاهای اساسی و عواید آن به مردم نرسیده است و سفره آنان همچنان خالی است و مردم مایحتاج روزمره خود را به نرخ ارز آزاد از بازار تأمین می‌کنند که مراجعه به قیمت‌های فعلی روغن، برنج، گوشت و… بخشی از مثال‌های مذکور است.

کوچکی نژاد افزود: وجود صف‌های طولانی در توزیع کالاهای اساسی نشان‌دهنده ایرادات موجود در این بخش است که دولت هیچ شبکه‌ای برای توزیع کالای اساسی در نظر ندارد.

وی گفت: نمایندگان مجلس به‌صورت مرتب در تذکرات شفاهی و کتبی و نطق‌های خود از دولت می‌خواهند که درباره روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به میزان ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و همچنین روند توزیع و روش‌های متناسب با این موضوع کهشان ملت ایران حفظ شود گزارشی به قوه مقننه ارائه کند.