چکیده: سرقت تعدادی از مجسمه‌های شهری تهران در سال ۱۳۸۷ می‌توانست یک سرقت معمولی مثل همه سرقت‌های دیگر باشد؛ اما این اتفاق به چند دلیل معمولی نبوده و نیست. تکرار این اتفاق در ده سال اخیر، تعدد مجسمه‌های به سرقت رفته و وزن سنگین مجسمه‌ها از برنامه‌ای حساب‌شده برای سرقت مجسمه‌ها حکایت دارد. اعضای شورای شهر تهران حالا برای پیشگیری از سرقت‌های بعدی پیشنهادهایی دارند که هنوز اجرایی نشده است.

  • محمدباقر قالیباف،‌ شهردار اسبق تهران امکان سرقت مجسمه‌ها باانگیزه مالی را رد نکرده بود
  • حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران: این دزدی عادی نیست، بلکه مشکوک و مبهم است
  • مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران: قرار شد سنسورهایی روی مجسمه‌های شهری نصب شود تا از دزدیده شدنشان پیشگیری شود
  • سردار بیات، رییس یگان حفاظت شهرداری تهران: نمی‌توان برای یک سردیس نگهبان فیزیکی گذاشت

اولین بار در آذرماه سال ۱۳۸۷ خبر سرقت تعدادی از مجسمه‌های پایتخت منتشر شد. نه‌تنها سرنوشت مجسمه‌های دزدیده‌شده معلوم نشد بلکه در سال‌های بعد نیز چهار مجسمه از هفت مجسمه نصب‌شده پرویز تناولی از پارک دانشجو به سرقت رفت. برخی از مقام‌ها آن را سرقت اعلام کردند و بعضی دیگر آن را جمع‌آوری از سوی افرادی که موردحمایت دولتی‌ها بودند، عنوان کردند. این سرقت‌ها به دیگ مسی مجسمه میدان نذری شیراز هم رسید. تنها سه روز پس از نصب، جای دیگ در میدان خالی بود، اما داستان سرقت مجسمه‌ها هنوز چون کلافی سردرگم، بی‌نتیجه مانده است.

در تمام شهرهای بزرگ و کوچک دنیا از دیرباز تا به امروز مجسمه‌های بزرگ و کوچک چه در میدان‌ها و پارک‌ها و چه در نماهای مذهبی (همچون کلیساها) یا سیاسی و حتی بعضی از نمای خانه‌های مردم زینت‌بخش فضای شهری بوده است. در ایران نیز این حجم‌ها چنین کاربردی دارد. همچنین علاوه بر زیبای شهر، این آثار نشان‌دهنده غنای فرهنگ و هنریک سرزمین است، بیشتر مجسمه‌سازان این آثار را هنرمندان به نام آن سرزمین طراحی می‌کنند و می‌سازند. این آثار همچنین می‌توانند از موارد جذب مسافران به شهرها باشند؛ اما داستان سرقت مجسمه‌های تهران از دغدغه هنرمندان و نیز شهروندانی شده که هنوز دلایل این رویداد برای آن‌ها و نیز دیگران روشن نشده است.

تاریخچه سرقت‌ها

تا اردیبهشت ۱۳۸۹ تعداد مجسمه‌های دزدیده‌شده به ۱۲ مورد رسید؛ مجسمه‌هایی که وزن برخی از آن‌ها حدود ۷۰۰ کیلوگرم بود و نشان می‌داد دزدیده شدنشان کار هرکسی نیست. سؤال این بود که این حجم‌ها را چگونه می‌توان بدون جلب‌توجه حتی در شب و با توجه به تعداد دوربین‌های موجود در سطح شهر به سرقت بردیا جابجا کرد؟

البته این سرقت‌ها تنها به ایران مربوط نمی‌شود بلکه در تمام دنیا شاهد سرقت مجسمه‌های نصب‌شده در شهر هستیم. دزدیده شدن مجسمه مرلین مونرو که روی آلاچیق «چهار بانوی هالیوود» واقع در بولوار هالیوود نصب‌شده بود، مجسمه‌های یادبودی از «چرچیل» واقع در میدان «پارلمان» و همچنین خیابان «نیو بوند» لندن، مجسمه‌ای ارزشمند از فرشته «میکائیل» در روستای «اورشولت» و مجسمه ویلیام مک‌کینلی، بیست و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا از حزب جمهوری‌خواه نیز از نمونه‌های خارجی این موضوع است که یا مورد هجوم وندالیسم‌ها (بیماران روحی که به اموال عمومی آسیب می‌زنند) قرارگرفته یا به سرقت رفته‌اند.

در ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال ۸۹ خبری به نقل از سازمان زیباسازی شهرداری منتشر شد که چهار مجسمه شامل سردیس نواب صوفی اثر حسین‌علی عسگری در ابتدای بزرگراه نواب، سردیس دانته اثر هنرمند ایتالیایی در پارک شهر، مجسمه ابوسعید ابوالخیر اثر محمد بیگ‌زاده در میدان منیریه و سردیس اقبال لاهوری اثر حمیدرضایی در بوستان مشاهیر شهرری برای اجرای پروژه، بازسازی یا اصلاح جمع‌آوری‌شده‌اند که در روز بیست و سوم همان ماه سخنگوی شهرداری تهران، خبر برداشته شدن چهار مجسمه از مجموع مجسمه‌های سرقت شده، توسط مأموران شهرداری را تکذیب کرد و این خبرها را «بازی با افکار عمومی» دانست.

همچنین مجسمه ستارخان اثری از شهریار ضرابی واقع در خیابان ستارخان، مجسمه باقر خان از شهریار ضرابی واقع در خیابان شهرآرا، مجسمه صنیع خاتم از حمید شانس واقع در پارک ملت، مجسمه زندگی از فاطمه امدادیان و مجسمه‌ای از محمد مددی واقع در خانه هنرمندان ایران، مجسمه استاد شهریار از علی قهاری در پارک دانشجو، دو مجسمه از دکتر شریعتی در پارک شریعتی از حمید شانس، مجسمه مادر و فرزند از هژیر ابراهیمی در شهرک غرب، مجسمه ابن‌سینا از عذرا عبدالنبی در پارک بهجت‌آباد، مجسمه گوساله در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، مجسمه برنزی از روح‌الله شمسی زاده در پارک استقلال تهران از دیگر آثار به سرقت رفته طی ۱۰ سال هستند.

محمدباقر قالیباف،‌ شهردار وقت تهران امکان سرقت این آثار باانگیزه مالی را رد نکرد و پلیس آگاهی نیز مأمور رسیدگی به این موضوع شد که هنوز هم این پرونده‌ها بسته نشده است. پس‌ازآن سازمان زیباسازی شهرداری تهران از سازندگان مجسمه‌ها خواست تا این آثار را دوباره بازسازی کنند که تنها دو مجسمه از ۱۲ اثر به دلایلی چون نبود قالب اصلی ساخته نشد و قرار بر این شد تا با آثاری دیگر جایگزین شوند.

اواخر تابستان سال جاری بود که باز بحث پرونده سرقت‌ها باز شد، این بار سردیس قیصر امین پور، شاعر معاصر ایران که در بلوار سعادت‌آباد نصب‌شده بود، به سرقت رفت. پیش‌ازاین نیز مجسمه‌ای از حسین‌علی عسگری سازنده این تندیس، به سرقت رفته بود. همچنین اقتصاد آنلاین نوشت: علی عسگری از زمزمه‌هایی گفت که پیش‌ازاین درباره حذف سردیس قیصر در یک سال گذشته مطرح بوده است. البته اقتصاد آنلاین ننوشت که منظور عسگری از این گفته به‌طور واضح چه بوده، زیرا ممکن است که خواننده فکر کند که مجسمه از مکان نصب توسط مأموران امربر داشته شده و دزدیده نشده باشد.

مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا گفته است که امیدی به پیدا شدن مجسمه قیصر امین پور نیست، چراکه مجسمه‌ها برنزی دزدیده‌شده به‌سرعت آب می‌شوند.

به گفته موسوی، مجسمه قیصرامین‌پور از جای خود کنده‌شده بود چنانکه استراکچر فلزی داخلی مجسمه از خود مجسمه جداشده بود. چگونگی کندن آن اینکه با پتک انجام‌شده یا ابزار دیگر قابل‌فهم نبود ولی با توجه به آنکه مجسمه از استراکچر آن جداشده، می‌توان گفت مجسمه کنده‌شده است. شائبه‌ای مطرح‌شده که جنس برنزی این مجسمه‌ها دلیل سرقت آن‌ها است، زیرا سارقان به‌راحتی می‌توانند آن را ذوب کرده و در بازار بفروشند. بنا به اعلام مرکز تجارت و بازیافت ضایعات ایران قیمت هر کیلوگرم برنز در تاریخ ششم آذرماه ۹۸ بالغ‌بر ۴۴ هزار تومان است؛ یعنی اگر مجسمه‌ای ۱۰۰ کیلوگرم برنز داشته باشد، مبلغ آب‌شده برنز آن حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای سارق باقی خواهد گذاشت. دراین‌بین بحث خلاقیت هنرمند، هزینه‌های تولید اثر و بحث معنوی آن اثر محاسبه نشده است.

دزدی‌های مشکوک

حسن خلیل‌آبادی، رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران معتقد است که «این‌یک دزدی عادی نیست، بلکه مشکوک و مبهم است و شاید برخی از گروه‌ها در آن دخالت داشته باشند؛ زیرا این مجسمه‌ها سنگین و حجیم هستند و دزدیدن آن‌ها نیاز به تجهیزات دارد. این دزدی معمولی نیست و شاید اصلاً دزدی نباشد.» خلیل‌آبادی به ایرنا پلاس گفته است: «باید ببینیم چه گروه‌هایی به این مجسمه‌ها حساسیت دارند. آن‌قدر قوی هستند که با وسایل و تجهیزات در وسط شهر اقدام به دزدی می‌کنند. این مجسمه‌ها معمولاً در دید عموم جانمایی می‌شوند. به همین دلیل باید شرایطی ایجاد شود که مردم شک نکنند که سرقتی در حال انجام است. فرد سارق باید ویژگی‌هایی داشته باشد که کسی به آن شک نکند. به همین دلیل به نظر من یک مسئله مشکوک و مبهم است.»

دستگیری سارقان مجسمه قیصر امین پور

سردار بیات فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران اواسط مهرماه سال جاری در یک نشست خبری در خصوص سرقت تابلوهای تبلیغاتی شهری مجسمه‌ها و سردیس‌های سطح شهر گفته بود: «سردیس قیصر امین پور در منطقه ۲ برای بازسازی میدان این سردیس از وسط میدان جابجا و در مکانی نصب‌شده بود که از دید دوربین‌ها خارج بود و نظارت دوربینی وجود نداشت. نمی‌توان برای یک سردیس نگهبان فیزیکی گذاشت. لذا سارقین از این فرصت استفاده کرده بودند و نسبت به سرقت این سردیس اقدام کرده بودند که خوشبختانه سارق و همدست او و حتی همدست دوم وی در بومهن دستگیر شدند و خود سردیس هم کشف‌شده است.» البته جای خوشحالی دارد که این سردیس آب نشده است. به گفته بیات، از سرنوشت مجسمه‌هایی که در سال‌های گذشته در تهران به سرقت رفته بوده، اطلاعی در دست نیست.

مجید فراهانی دیگر عضو شورای شهر تهران اخیراً با اشاره به اخبار گزارش‌شده از دزدیده شدن مجسمه‌ها گفته است که این اتفاق نشان می‌دهد مجسمه‌ها به چه اندازه دارای اهمیت هستند. به گفته فراهانی از میان پیشنهادها قرار شد سنسورهایی روی مجسمه‌های شهری نصب شود تا با استفاده از این تکنولوژی از دزدیده شدنشان پیشگیری شود.

برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند که بهتر است جنس ساخت این مجسمه‌ها تغییر کند، پیشنهادی که همان ده سال پیش هم بعد از ناامید شدن از دستگیری سارقان مجسمه‌های تهران داده شد و قرار شد مجسمه‌های بدلی از جنس فایبرگلاس باروکش برنزی ساخته‌شده و جایگزین نسخه‌های اصلی شود که عملیاتی نشد. خلیل‌آبادی عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران بر این نظر است که دزدیدن این مجسمه‌ها کار دزدان معمولی نیست و به همین دلیل اگر جنس آن‌ها عوض شود هم کمکی به حل مسئله نمی‌کند.

حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا دیگر این نیز معتقد است که اگر انگیزه دزدها مادی باشد، می‌توان جنس مجسمه‌ها را عوض کرد در مقابل مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان زیباسازی شهر تهران، برنز برای ساخت مجسمه از اصالتی خاص برخوردار است و تغییر جنس مجسمه راهکاری اصولی نیست.

 البته راهکار دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه نیروی انتظامی همان‌طور که حافظ شهر و مردم است، یک سیستم نظارتی و حفاظتی را برای این آثار در نظر بگیرد. باید منتظر ماند و دید که تکلیف پرونده‌های این سرقت‌ها کی روشن خواهد شد؟ منتظر ماند تا مشخص شود این سرقت‌ها طی حدود ۱۰ سال چگونه انجام‌شده که دوربین‌های سطح شهر تصویر و فیلم سارقان را ثبت نکرده است؛ و آیا به گفته خلیل‌آبادی دست‌های پنهانی در میان است؟