سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گزارش داده است که خطر افزایش ترک تحصیل در مناطق محروم، از تبعات منفی تعطیلات ناشی از ویروس کرونا است. با حادث شدن پاندمی کرونا و طبق اعلام یونسکو بیش از ۹۰ درصد دانش‌آموزان دنیا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و آموزش‌های رسمی آن‌ها تعطیل شده است.

این شرایط به گونه‌ای است که جهان از جنگ جهانی دوم به این سو نظیر چنین حادثه‌ای را تجربه نکرده است و تاثیر کرونا در شرایط آموزشی دانش‌آموزان کشورهای مختلف متفاوت است. در ایران مانند بسیاری از کشورهای دنیا تلاش شد با مجازی شدن مدارس و ادامه‌ی آموزش‌ها به صورت آنلاین، از جدایی دانش‌آموزان از محیط مدرسه و توقف یادگیری آنان جلوگیری شود. به گزارش مشاور پژوهش و برنامه‌ریزی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، برخی از کشورها آموزش‌های مجازی را از گذشته به طور جدی دنبال کرده و بسترهای آن را فراهم کرده بودند و مسلماً آمادگی بیشتری در این شرایط داشتند. اما در برخی دیگر آموزش‌های مجازی به صورت جدی دنبال نشده است که متاسفانه ایران نیز در همین ردیف قرار می‌گیرد. (به نقل از ایسنا)

در شرایط بحرانی، همواره سازمان‌های مردم‌نهاد در جامعه تلاش می‌کنند با مسئولیت‌پذیریِ مثال‌زدنی در کاهش آسیب‌های اجتماعیِ افزایش یافته از بحران، نقش‌آفرینی کنند. بنیاد کودک نیز در این روزها که بیش از ۱۰ هزار دانش‌آموز با استعداد کم‌برخوردار را حمایت می‌کند، علاوه بر اجرای الگوی حمایتی همیشگی از دانش‌آموزان بورسیه خود، که همانا حمایت تحصیلی است؛ با ارائه هزاران بن‌کارت فروشگاه‌های زنجیره‌ای جهت تأمین نیازهای معیشتی آنان تلاش کرده است که مبادا به دلیل افزایش معضلات اقتصادی در پی حادث شدن بحران کرونا و تورم موجود در اقتصاد، ادامه تحصیل آنان به مخاطره افتد.

بنیاد کودک به طور معمول هر سال با نزدیک شدن به مهرماه و برگزاری کمپین تامین نوشت‌افزار و همراهی همیاران و هم‌وطنان، نیازهای تحصیلی بسیاری از دانش‌آموزان را تامین می‌کند. اما با تغییر شیوه آموزشی به دلیل نبود ابزار آموزش آنلاین در دسترس بسیاری از دانش‌آموزان، معضلات نوینی پدیدار گشته است. به همین علت با نزدیک شدن به فصل شروع مدارس و گمانه‌زنی‌ها در مورد آغاز سال تحصیلی در اواسط شهریورماه، بنیاد کودک بر آن شده است تا با تأمین زیرساخت آنلاین همچون تبلت و تلفن‌های هوشمند برای دانش‌آموزان بورسیه، مسیر تحصیل آن‌ها را هموار کند.

بنیاد کودک، موسسه خیریه بین‌المللی مردم‌نهادی است که با اهدافی انسان‌دوستانه فعالیت خود را ۲۶ سال پیش با کسب مجوز رسمی از وزارت‌کشور آغاز کرد. این موسسه غیردولتی و غیرسیاسی با تکیه به حفظ کرامتِ انسانی و نیز با بهره‌مندی از مهرورزیِ هموطنان داخلی و خارجی، بر حمایت از تحصیلِ دانش‌آموزان با استعدادِ کم‌برخوردار متمرکز است. دانش‌آموزان با استعدادی که به دلایل مختلف، نان‌آور خانواده را از دست داده‌اند و معضلات اقتصادی می‌تواند بهانه‌ای شود برای ترکِ تحصیل آنان. این موسسه همواره تلاش کرده است که این دانش‌آموزان را از خطر حتمی ترکِ تحصیل به دلیل فقر برهاند. بنیاد کودک امروزه دارای ۳۶ نمایندگی داخلی در سراسر کشور و ۷ دفتر برون‌مرزی در سطح بین‌الملل است و از آنجا که در تمام دوران فعالیت نیکوکارانه خود، دارای ساختاری شفاف، روشن و به‌روز بوده‌است، با ارائه مدارک و اسناد به مراجع ذی‌صلاح از سال ۲۰۰۵ تاکنون موفق به دریافت هرساله مقام مشورتی ویژه ECOSOC از سازمان‌ملل‌متحد شده‌است.

شایان ذکر است بنیاد کودک به منظور جلب اعتماد هرچه بیشتر نیکوکاران و نیز امکان پاسخ‌گویی مستند به اذهان عمومی در سراسر جهان گزارش حسابرسی‌های خود را در پایان هر سال مالی، ترجمه و به تمامی دفاتر برون‌مرزی ارائه می‌کند که از طریق وب‌سایت رسمی بنیاد کودک برای مخاطبان، قابل مشاهده است.

 همچنین بنیاد کودک در پی گفت‌وگو با هیئت دولت در سال ۸۶ موفق شد مجوزی دریافت کند که بر اساس آن همیاران می‌توانند مبالغ اهدایی خود به موسسه را در قالب هزینه‌های قابل قبول مالیاتی ارائه‌ کنند.

کسب آگاهی بیشتر از چگونگی همیاری و پیوستن به بنیاد کودک از روش‌های زیر میسر است:

آدرس دفتر مرکزی: تهران، خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از خیابان بهشتی، کوچه دل‌افروز، پلاک ۳۲، طبقه سوم و چهارم
کد پستی: ۱۵۱۱۷۱۴۵۱۱

تلفن: ۴۲۵۱۰

ایمیل دفتر مرکزی: info@childf.org

تلگرام: child_foundation@

اینستاگرام: child_foundation