«نباید ساخت‌وساز روی کوه‌های صاحب‌الزمان کرمان انجام می‌شد و با اجرای پروژه هتل بام کویر کاملاً مخالف هستیم.» این جمله را محمدحسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری کشور خردادماه امسال عنوان کرد.

 از همان ابتدا مخالفت‌ها با اجرای این پروژه در سطوح مختلف خودش را نشان داد، یک بخش از مخالفان پروژه برخی از اعضای شورای شهر وقت کرمان بودند که به دلیل هم‌زمانی چند پروژه سنگین شهری با شروع پروژه جدید مخالف بودند، بخش جدی‌تر مخالفان این پروژه فعالان میراثی، محیط زیستی و شهری بودند که تابه‌حال دو بار برای نجات کوه‌های صاحب‌الزمان دور این کوه‌ها زنجیره انسانی تشکیل دادند و به‌شدت با تخریب کوه مخالفت کردند.

تا زمانی که علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان بود هیچ‌گاه یک مخالفت رسمی از سوی سازمان میراث فرهنگی با این پروژه نشده بود و تمام مخالفت‌ها با رؤیای توسعهٔ گردشگری کرمان در نطفه خفه می‌شد و در جواب مخالفان با قاطعیت پاسخ می‌دادند این پروژه هیچ مشکلی در مجوزهای میراثی ندارد؛ اما محمدحسین طالبیان به‌تازگی اعلام کرده که این پروژه صرفاً یک موافقت اصولی ۶ ماهه دریافت کرده و دیگر میراث فرهنگی هیچ موافقتی با آن نداشته است.

هتل بام

پروژه تفریحی و گردشگری هتل بام کویر در آبان ماه سال ۹۴ کلنگ خورد و قرار بود ظرف ۴۸ ماه افتتاح شود. این پروژه شامل یک هتل بر روی کوه، جاده دسترسی آن و تله کابین می‌شد، یکی از پر حاشیه‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر کرمان است.

سرمایه‌گذار این پروژه موسسه مالی و اعتباری عسکریه بود و مبلغ این سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان شد.

حالا بیش از ۴ سال از شروع این پروژه می‌گذرد و تنها بازمانده این مجموعه‌ای که قرار بود گردشگران را مرعوب کند، تخریب منظر تاریخی و طبیعی کوه‌های صاحب‌الزمان کرمان است.

کوه‌های صاحب‌الزمان

کوه‌های صاحب‌الزمان کرمان یا شیوشگان مجموعه‌ای از رشته‌کوه‌های طبیعی در اطراف شهر کرمان است که با یک جنگل دست کاشت وسیع به بخش تاریخی شهر کرمان متصل می‌شود، وجود قلعه دختر، قلعه اردشیر، بند مملکت، باغ کوشک بیرم آباد، تخت دریاقلی بیگ، گنبد جبلیه و خانه‌های تاریخی و خیابان زریسف در این منطقه می‌تواند ظرفیت ایجاد یک منظر تاریخی و فرهنگی ناب را برای شهر کرمان ایجاد کند که هم دارای معنای اقلیمی و فرهنگی است و هم می‌تواند توسعه‌ای متناسب با کرمان را ایجاد کند. برخی از فعالان میراث فرهنگی و شهری کرمان معتقدند این مجموعه شهری قابلیت ثبت در میراث جهانی را هم داشته است. فعالان حوزه شهر همواره با شهرداری کرمان دچار چالش‌های بودند که دست بردن در بکری این منطقه مثل تخریب کوه، ساخت زیرگذر، احداث بزرگراه یا هر عملیات عمرانی دیگری آن‌چنان حساس و پرمخاطره است که باید سال‌ها تحقیق و کارشناسی انجام داد که به نظر می‌رسد در کمتر در خصوص این مجموعه پرمعنا به آن توجه شده باشد.

درهرحال بخشی از مردم کرمان در وعده تله‌کابین و هتل و مجموعه تفریحی در ارتفاعات شهرشان در انتظارند و بخش دیگر نگران اجرای این پروژه و تخریب بیشتر تاریخ و هویت‌بخش مهمی از شهر کرمان، مسیر توسعه در کرمان چیزی میان یزد بودن یا دبی شدن سردرگم است.